Wprawdzie z niemal dziewięciomiesięcznym opóźnieniem w stosunku do unijnej dyrektywy (obowiązującej od początku sierpnia ubiegłego roku), w końcu, od 26 kwietnia 2023 weszły w życie zmienione przepisy Kodeksu pracy, zgodnie z którymi pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8 roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy oraz delegować poza stałe miejsce pracy.
Zatem wiek wychowywanego dziecka został podniesiony dwukrotnie (z 4 do 8 lat), w praktyce z wieku przedszkolnego do szkolnego. Co ważne pracownik nie musi składać żadnego oświadczenia, gdy nie zgadza się na pracę w nocy czy też delegowanie. Składa oświadczenie tylko, gdy wraża zgodę na takie zatrudnienie.
Bez zmian pozostały natomiast przepisy art. 178 § 1 Kodeksu pracy, dotyczące pracy kobiet w ciąży. W ich przypadku obowiązuje bezwzględny zakaz zatrudniać ani w godzinach nadliczbowych, ani w porze nocnej. Czyli także w sytuacji, gdy pracownica wyraża na to zgodę, a nawet ochotę. Natomiast delegowanie poza stałe miejsce pracy lub zatrudnienie w systemie przerywanego czasu pracy wymaga zgody pracownicy w ciąży